4 grudnia, 2023

Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Chirurg naczyniowy Warszzawa

2 min read

Chirurg naczyniowy to lekarz specjalista od zaburzeń występujących w układzie naczyniowym człowieka chorego, zarówno dorosłego jak i u dzieci. Prowadzi konsultacje, wykonuje pomiary ciśnienia i przede wszystkim leczy choroby naczyń tętniczych, żylnych i limfatycznych.

Chirurg naczyniowy

Młody lekarz chcący zostać chirurgiem naczyniowym musi ukończyć sześcioletni cykl kształcenia. Pierwsze trzy lata obejmuje podstawowy moduł chirurgii ogólnej. Kiedy zostanie on ukończony z powodzeniem, student rozpoczyna kolejny okres nauki – trzyletni moduł specjalistyczny w chirurgii naczyniowej. Podczas okresu swoich studiów musi również przebrnąć przez wymagające praktyki, by być w pełni przygotowanym do tak odpowiedzialnej pracy, jaka stoi przed nim w jego prawdziwie dorosłym życiu. Chirurdzy naczyniowi zajmują się przede wszystkim diagnostyką jak i leczeniem chorób naczyń krwionośnych.

Wskazania do badania

Każdy z nas może zauważyć pewne zmiany, które jak najszybciej powinny skłonić go do wizyty u takiego specjalisty. Do wizyty u chirurga naczyniowego powinny skłonić różne objawy. Najczęściej są to:

– drętwienie i marznięcie kończyn;

– uraz naczyń;

– obrzęki na kończynach;

– drętwienie i zaburzenia czucia w kończynach;

– miażdżyca w obrębie kończyn górnych i dolnych;

– dolegliwości bólowe kończyn;

– ból kończyn;

– żylaki.

Badania USG tętnic wykonuje się również u pacjentów po rekonstrukcji naczyń lub po wszczepieniu stentgraftu. Jest to metalowe rusztowanie w kształcie sprężystej rurki z siatki, pokryte materiałem nieprzepuszczalnym dla płynów, które wszczepia się w celu uszczelnienia tętnicy. Finalnie pozwala on na poszerzenie światła tętnicy.

Leczenie

Chirurg naczyniowy przeprowadza operacje wewnątrznaczyniowe  w znieczuleniu miejscowym. W wybranej tętnicy, najczęściej udowej lub ramiennej, w której podejrzewa się występowanie stanu chorobowego umieszcza się śluzę naczyniową, która umożliwia prawidłowy przepływ krwi oraz specjalistyczne cewniki i prowadnice, dzięki którym lekarz lokalizuje obszar objęty chorobą. Do tego miejsca lekarz chirurg naczyniowy dociera również dzięki metalowej rurce o strukturze siateczki – to tak zwany stent. Utrzymuje on drożność tętnicy. Wówczas stosuje się leczenie – obecne techniki endowaskularne są metodą w leczeniu zaburzeń, jakie występują w układzie żylnym i tętniczym. Podczas leczenia chirurg naczyniowy obserwuje jego przebieg na ekranie radiograficznym.

W chirurgii endowaskularnej najczęściej wybiera się metody jakimi są: przezskórna angioplastyka balonowa, a także implantacja stentów oraz stentgraftów w chorym naczyniu. Stosując przezskórną angioplastykę balonową do tętnicy wprowadza się cewnik zakończony balonikiem. Ten, gdy dochodzi do miejsca zwężonego rozpręża się i poszerza naczynie.

Inne popularne metody leczenia w chirurgii naczyniowej związane są ze znieczuleniem pacjenta. Są ponadto bardziej inwazyjne, a pacjent po ich zabiegu musi być poddawany dłuższemu okresu rehabilitacji. Wybór metody leczenia, wybór operacji podejmowany jest za każdym razem indywidualnie, zależnie od rodzaju schorzenia, a także stanu pacjenta.

More Stories

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.