Jak często wykonywać USG piersi?
3 min read
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących u kobiet nowotworów złośliwych. W Polsce według statystyk stanowi on ponad 1/5 wszystkich przypadków wśród pacjentów płci żeńskiej. Co więcej, to on jest odpowiedzialny za najwięcej zgonów kobiet spowodowanych nowotworami złośliwymi. Nic więc dziwnego, że tak wiele mówi się o odpowiedniej profilaktyce, która umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie zmian i wdrożenie niezbędnego leczenia.
Co obejmuje profilaktyka raka piersi?
Na profilaktykę raka piersi składają się przede wszystkim wykonywane regularnie samobadanie oraz badania obrazowe, takie jak USG piersi oraz mammografia. U osób obciążonych ryzykiem dziedzicznego raka piersi profilaktyka obejmuje dodatkowo badania w kierunku mutacji genów odpowiedzialnych za jego wystąpienie, tj. BRCA-1 i BRCA-2. Samobadanie, które powinno wykonywać się raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu, obejmuje ocenę wizualną stanu piersi, a także badanie palpacyjne, pozwalające na wykrycie nawet niewielkich guzków czy zgrubień. Dokładniejszą diagnostykę stanu piersi umożliwiają jednak badania obrazowe, które wykonuje się zarówno w przypadku wykrycia w samobadaniu jakichkolwiek zmian, jak również jako badania profilaktyczne.
USG piersi – na czym polega?
Podstawową rolę odgrywa tu USG piersi, wykorzystujące w celu obrazowania zmian ultradźwięki. Dzięki temu jest to metoda całkowicie bezpieczna dla zdrowia, bezinwazyjna, łatwo dostępna i co najważniejsze szybka, a wynik otrzymuje się w czasie rzeczywistym. Badanie wykonuje się za pomocą aparatu ultrasonograficznego, wyposażonego w specjalną głowicę emitującą fale ultradźwiękowe. Potrafi ono wykryć zmiany, które mogą być niewidoczne w badaniu mammograficznym, dlatego też powinno być wykonywane regularnie u kobiet w każdym wieku, a zwłaszcza u tych między 20 a 40 rokiem życia. Wtedy to piersi zbudowane są przede wszystkim z tkanki gruczołowej, która może zmniejszać wartość diagnostyczną wyników mammografii, utrudniając wykrycie zmian, natomiast na USG stanowi doskonałe tło dla jakichkolwiek nieprawidłowości. Przy jego pomocy możliwe jest nie tylko wykrycie samej zmiany, ale również ocena jej parametrów i charakteru (różnicowanie między torbielą a zmianą litą).
Jak często wykonywać USG piersi?
Skoro wiemy już jak ważną rolę w profilaktyce raka piersi odgrywa USG piersi, jak często powinno być ono wykonywane? Wszystko zależy od wieku pacjentki i okoliczności towarzyszących. W przypadku kobiet po 30 roku życia, powinno być ono wykonywane minimum raz rocznie, w trakcie rutynowej wizyty ginekologicznej. Jeżeli jednak kobieta posiada dodatni wywiad rodzinny w kwestii nowotworów, regularne USG piersi powinno być wykonywane już po 25 roku życia. U kobiet, które ukończyły już 40 rok życia USG piersi traci nieco na swojej wartości diagnostycznej na rzecz mammografii, przede wszystkim ze względu na fakt, iż tkanka gruczołowa zastępowana jest w piersiach przez tkankę tłuszczową. Mimo to badanie ultrasonograficzne piersi, przede wszystkim ze względu na swój bezpieczny charakter, nadal powinno być wykonywane minimum raz w roku, a u kobiet po 50 roku życia nawet raz na pół roku. Choć USG piersi może być wykonywane w dowolnym dniu cyklu, najlepiej przeprowadzić je w jego pierwszej połowie, kiedy to jeszcze organizm nie gromadzi zwiększonej ilości wody.
Wskazania do wykonania USG piersi
Co więcej, badanie USG należy wykonać zawsze, gdy w samobadaniu pacjentka zaobserwuje jakiekolwiek zmiany. Mowa tu nie tylko o różnego rodzaju stwardnieniach, których wcześniej nie było, ale również o zmianach w kolorze lub kształcie brodawki czy wycieku z sutka nietypowego płynu lub krwi. USG piersi konieczne jest również, gdy guzki zostaną wykryte w trakcie samobadania w dołach pachowych. Indywidualny schemat kontrolnych badań USG piersi ustalany jest przez lekarza prowadzącego również w przypadku pacjentek, u których już wcześniej miała miejsce biopsja i została zdiagnozowana jakakolwiek zmiana łagodna.