28 maja, 2023

Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Kiedy wykonać badanie piersi?

3 min read

Rak sutka i rak piersi to jedne z najczęstszych nowotworów dotykających kobiety, nic więc dziwnego, że tak wiele mówi się o roli profilaktyki w ich wykrywaniu i leczeniu. Podstawą jest oczywiście regularne samobadanie piersi, jednak równie ważną rolę odgrywają regularnie wykonywane badania obrazowe, takie jak USG piersi.

Czym jest USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne to jedna z najpopularniejszych metod obrazowania zmian w tkankach miękkich i organach wewnętrznych w naszym organizmie. Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla zdrowia, łatwo dostępna, bezinwazyjna i co najważniejsze stosunkowo szybka. Badanie wykonywane jest przy pomocy aparatu ultrasonograficznego, wyposażonego w specjalną głowicę emitującą fale. Lekarz nanosi na badany obszar, w przypadku USG piersi są to nie tylko piersi, ale również doły pachowe, specjalny żel, który ułatwia przemieszczanie się fali do wnętrza naszego organizmu. Fala odbija się od poszczególnych tkanek lub przechodzi przez nie, czego efektem jest obraz widoczny na monitorze. Lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć całą strukturę piersi, a w przypadku wykrycia jakiejkolwiek zmiany również określić jej charakter i poszczególne parametry. Może to być bowiem np. torbiel, guzek lub zmiana lita. Wynik, wraz z dokumentacją zdjęciową, otrzymuje się od razu po wykonaniu badania.

Wskazania do wykonania USG piersi

Ze względu na ogromną rolę, jaką odgrywa USG piersi w profilaktyce nowotworów, zaleca się by było ono wykonywane co najmniej raz na pół roku u wszystkich kobiet, które ukończyły 30 rok życia. Jednak w przypadku kobiet, u których występują rodzinne predyspozycje do nowotworów, regularne badanie USG piersi powinno wykonywać się już po 25 roku życia. Zazwyczaj badanie takie wykonywane jest w trakcie rutynowej wizyty ginekologicznej. Jeżeli jednak w trakcie samobadania, które powinno być wykonywane co najmniej raz w miesiącu np. w trakcie kąpieli, wykryta zostanie jakaś zmiana, należy niezwłocznie udać się do lekarza celem jej dokładniejszego zdiagnozowania. USG pozwoli szybko ustalić czy zmiana jest wypełniona płynem czy też jest guzem litym, wskazującym na zwłóknienie lub zmianę nowotworową. Z tego powodu też badanie USG piersi często stanowi uzupełnienie diagnostyki u kobiet, u których zmianę wykryto w trakcie mammografii, gdzie niemożliwa jest dokładna ocena zmiany. Innym wskazaniem do niezwłocznego wykonania badania USG piersi jest wyciek płynu lub krwi z brodawki sutkowej.

Jeżeli chodzi o wykorzystanie USG piersi jako badania przesiewowego, głównymi wskazaniami do jego wykonania są:

  • mały biust,
  • predyspozycje rodzinne,
  • wysokie obciążenie genetyczne rakiem piersi,
  • wcześniej wykryte zmiany w piersiach (w tym wypadku USG pełni rolę badania kontrolnego, monitorującego rozwój zmian),
  • obfita tkanka gruczołowa piersi,
  • silikonowe implanty (w ich przypadku mammografia jest wykluczona),
  • ciąża,
  • wyczuwalne guzy piersi, których nie udało się zobrazować w mammografii.

Warto również zaznaczyć, że USG piersi wykonuje się również w trakcie biopsji celowanej zmian w obrębie piersi, gdyż pozwala ono na dużo bardziej precyzyjne ukierunkowanie igły biopsyjnej.

Jak korzyści daje USG piersi?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, USG piersi odgrywa kluczową rolę w profilaktyce nowotworów piersi u kobiet. Ponadto nie należy zapominać, iż jest ono badaniem stosunkowo tanim, łatwo dostępnym i przede wszystkim całkowicie bezpiecznym dla naszego organizmu. Dzięki temu może być bez obaw wykonywane z dużo większą częstotliwością niż w przypadku innych badań obrazowych, jak chociażby mammografii, wykorzystującej promienie rentgenowskie. Badanie to jest nieinwazyjne i w większości przypadków całkowicie bezbolesne, wyjątek stanowią osoby u których zmiany w piersiach powodują dolegliwości bólowe. W ich przypadku możliwe jest uczucie dyskomfortu w trakcie przesuwania głowicą po powierzchni zmian. Do jego wykonania nie jest potrzebne jakiekolwiek skierowanie od lekarza, a wręcz większość lekarzy ginekologów posiada niezbędny sprzęt w swoim gabinecie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.