27 września, 2023

Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Rezonans magnetyczny Warszawa

2 min read

Odpowiednio wykonane badanie rezonansem magnetycznym pozwala z bardzo dużą dokładnością ustalić, z jakim schorzeniem boryka się pacjent. Medyczne urządzenie wykorzystywane do tego badanie wymaga, aby pacjent przebywał w nim przez okres od 15 do 45 minut. Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się fale radiowe, a także pole magnetyczne. W celu osiągnięcia jeszcze większej skuteczności zdarzyć się może, że potrzebny będzie dodatkowo kontrast. Badanie rezonansem magnetycznym jest jednym z najbardziej precyzyjnych badań, które są obecnie dostępne podczas diagnozowania różnych schorzeń nie tylko bardzo poważnych np. chorób nowotworowych, ale także innych chorób m.in. układu kostnego, mózgu, serca, układu nerwowego i jamy brzusznej. Co ważne, rezonans magnetyczny pozwala uzyskać obrać praktycznie każdej tkanki ludzkiego organizmu, najmniejszych nawet naczyń krwionośnych czy konkretnych nerwów.

Samo badanie odbywające się w aparacie przypominającym tubę może powodować dyskomfort, zwłaszcza u osób cierpiących na klaustrofobię. Do pojawienia się problemu może także dojść, gdy musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym u dziecka. Wymaga ono pozostania w bezruchu i z tego też względu przed badaniem podaje się w takich przypadkach leki uspokajające lub nawet narkozę. Niepokój wywołany przebywaniem w takiej tubie zmniejszać powinien też fakt, że nad pacjentem ciągle czuwa personel medyczny.

Rezonans magnetyczny Warszawa – przygotowanie do badania

Przed podejściem do badania, pacjent musi pamiętać o tym, aby nie posiadać w swojej odzieży żadnych metalowych elementów. Dlatego też przed wejściem do aparuty wykonującego rezonans magnetyczny należy pozbyć się wszelkiej biżuterii czy guzików. Śladowe ilości metali można także znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do makijażu. Na tego typu śladowe ilości metalu czy szansę na wystąpienie opiłków w oku trzeba szczególnie uważać. Oprócz tego, od pacjenta wymaga się, aby nie przyjmował żadnych posiłków ani napojów na minimum cztery godziny przed wykonaniem badania. Osoby mające zdrowotne przeciwskazania w postaci zaburzeń lękowych lub wyżej wspomnianej klaustrofobii, muszą poinformować personel medyczny o tej sytuacji.

Podczas przeprowadzania samego badania najważniejsze jest pozostanie w bezruchu. Problemem może okazać się także dość głośno działające urządzenie, które sprawiać może na początku kłopot. Lepiej samemu przygotować się na to psychicznie, po chwili przebywania w maszynie powinniśmy jednak bez problemu przyzwyczaić się do sytuacji. Samo badanie nie trwa też długo.

Rezonans magnetyczny – rodzaje wykonywanych badań

Na koniec, warto będzie zapoznać się z rodzajem niektórych badań wykonywanych za pomocą rezonansu magnetycznego. Dzięki badaniom MRI można między innymi zbadać głowę, konkretne narządy lub zbadać funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Precyzja zwiększana jest za pomocą kontrastu i to właśnie jego wykorzystanie pomaga dokładnie zbadać poszczególne nerwy czy najmniejsze naczynia krwionośne.

More Stories

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.