27 września, 2023

Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

USG piersi Warszawa

4 min read

Jednym z podstawowych badań profilaktycznych mających na celu wczesne wykrycie zmian mogących świadczyć o nowotworze piersi jest USG piersi. Szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne, wraz samobadaniem powinno ono być wykonywane regularnie przez każdą kobietę, która ukończyła 30 rok życia. Kiedy i jak często wykonywać badanie piersi? Kto je przeprowadza? A może lepiej zdecydować się na mammografię?

Kiedy wykonać badanie piersi?

USG piersi, będące jednym z podstawowych badań profilaktycznych jeśli chodzi o raka piersi, powinno być wykonywane przynajmniej raz na pół roku przez każdą kobietę, która ukończyła 30 rok życia. Pozwala ono uzyskać wiele istotnych informacji, dlatego tak ważne jest by wykonywać je regularnie. Dodatkowym wskazaniem do wykonania badania jest wykrycie w trakcie samobadania jakiejkolwiek zmiany wyczuwalnej przez dotyk, ból piersi lub zaobserwowanie wydzieliny z sutka. Stanowi ono także podstawowe badanie kontrolne w przypadku kobiet, u których została w przeszłości wykryta zmiana łagodna, a także u których występują predyspozycje rodzinne do zachorowań na raka sutka czy też raka piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi pozwala wykryć nie tylko guzki, ale również jednoznacznie określić czy zmiana to guz lity czy też torbiel, która zazwyczaj ma charakter łagodny. Dzięki niemu można ponadto określić inne charakterystyczne cechy wykrytej zmiany. Największą wartość diagnostyczną USG piersi ma u kobiet w okresie rozrodczym, czyli do mniej więcej 40 roku życia, kiedy to w budowie piersi przeważa tkanka gruczołowa. Później służy ono jako badanie pomocnicze, w przypadku kiedy w mammografii nie da się jednoznacznie określić charakteru wykrytej w piersi zmiany. 

Mammografia vs USG piersi

Kobiety często zastanawiają się, które z badań obrazowych pozwoli na dokładniejszą ocenę zdrowia ich piersi. Kiedy wykonać mammografię, a kiedy USG piersi? Badania te przede wszystkim różnią się samym sposobem obrazowania. W przypadku USG piersi wykorzystywane są całkowicie bezpieczne fale ultrasonograficzne, natomiast w przypadku mammografii promienie rentgenowskie. Mammografia więc nie powinna być wykonywana zbyt często, niewskazana jest również u kobiet ciężarnych, dla których promienie RTG mogą być szkodliwe. Jeśli chodzi o mammografię i USG piersi, inny jest sposób obrazowania przez nie poszczególnych tkanek. U kobiet u których dominuje tkanka gruczołowa, czyli mniej więcej do 40 roku życia, lepszym rozwiązaniem jest badanie USG, w którym zmiany nowotworowe (ciemne), będą wyraźniej odróżniały się od dominującej tkanki gruczołowej (jasnej). W przypadku kobiet starszych, u których zaczyna w piersiach przeważać tkanka tłuszczowa, lepiej wykonać mammografię, gdzie zmiana nowotworowa będzie jasnym punktem na ciemnym tle, tworzonym przez tkankę tłuszczową. Poza bezpieczeństwem dla organizmu, badanie ultrasonograficzne piersi ma jeszcze jedną ważną zaletę nad mammografią. W przeciwieństwie do niej USG piersi pozwala nie tylko wykryć zmianę, ale również określić czy mamy do czynienia z torbielami, guzkami czy też ze zmianami litymi. Dlatego też często badanie USG stanowi uzupełnienie diagnostyki u pacjentek u których została uprzednio wykonana mammografia.

Jak często wykonywać USG piersi?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie jak często należy wykonywać USG piersi by czuć się bezpieczną. Oczywiście podstawę profilaktyki raka piersi stanowi samobadanie, które powinno być wykonywane regularnie raz w miesiącu. W przypadku wykrycia w trakcie niego jakichkolwiek zmian należy natychmiast udać się do ginekologa celem wykonania badania USG. Jednak nawet w sytuacji kiedy stan naszych piersi nie budzi naszych zastrzeżeń, USG piersi powinno być wykonywane najlepiej raz na pół roku, w trakcie rutynowej wizyty ginekologicznej. Takie zalecenia tyczą się wszystkich kobiet po 30 roku życia. Wyjątek stanowią panie, u których występują predyspozycje rodzinne do nowotworów. W ich przypadku regularne wykonywanie badania USG piersi powinno rozpocząć się wcześniej, po ukończeniu 25 roku życia. Z kolei w przypadku pacjentek, u których już wcześniej zdiagnozowana została zmiana w piersi lub miała miejsce biopsja, o częstotliwości wykonywania kontrolnego USG piersi decyduje lekarz prowadzący. Jego główną zaletą jest fakt, iż nie wymaga ono specjalnego przygotowania, a w dodatku jest badaniem szybkim i całkowicie bezbolesnym. By zwiększyć wartość diagnostyczną, USG piersi najlepiej wykonać jednak w pierwszej połowie cyklu, kiedy w organizmie nie gromadzi się tak duża ilość wody, która mogłaby powodować rozmazanie uzyskanego obrazu. 

Kto wykonuje badanie piersi?

Badanie piersi to niezwykle ważna część profilaktyki kobiecego zdrowia. Powinno ono obejmować nie tylko samobadanie, wykonywane przez kobiety minimum raz w miesiącu, najlepiej w równych okresach, np. w trakcie prysznica, ale również dokładniejsze badania obrazowe takie jak USG piersi. To szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne badanie można wykonać w trakcie rutynowej wizyty ginekologicznej w gabinecie lekarskim. Wykonywane jest zarówno w pozycji leżącej jak i siedzącej przez lekarza ginekologa, który przy pomocy głowicy ultrasonograficznej bada całą powierzchnię piersi jak również doły pachowe. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek zmiany, lekarz specjalista ma możliwość od razu ocenić jej parametry i charakter, określając czy jest to np. torbiel czy guz lity. W uzasadnionych przypadkach i jeśli lekarz posiada odpowiedni sprzęt, możliwe jest jednoczesne wykonanie pod kontrolą badania USG biopsji wykrytej zmiany. Każdorazowe wykonanie badania USG piersi poprzedza dokładny wywiad lekarski, uwzględniający wiek i datę ostatniej miesiączki lub informację o ciąży czy karmieniu piersią. Ważne jest, by przekazać ginekologowi także dane o przyjmowanych lekach(w tym przede wszystkim preparatów hormonalnych), przebytych operacjach w obrębie piersi, a także by pokazać wcześniejsze wyniki badań piersi, o ile takie miały miejsce. Jeśli w rodzinie pojawiały się nowotwory narządów płciowych (rak jajnika, piersi czy prostaty), również należy o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.  artykuły sponsorowane cennik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.